1 stycznia 2015

...noworoczne ciekawostki...

źródło
1 stycznia jako pierwszy dzień roku uznano dopiero w 45 roku p.n.e kiedy Juliusz Cezar wprowadził kalendarz juliański. Wcześniej Nowy Rok był celebrowany przez Rzymian 1 marca.
***
Łacińska nazwa miesiąca stycznia (Ianuarius) pochodzi od imienia staroitalskiego bóstwa – Janusa. Był on bogiem wszelkich początków i końców. Przedstawiano go z dwiema głowami: jedna spogląda na stary rok (w przeszłość), a druga na nowy (przyszłość). Wiele języków przejęło od Janusa nazwę miesiąca styczeń np. angielski (January).
***
W starożytnym Egipcie Nowy Rok celebrowano pod koniec września, gdy wylewał Nil. Było to niezwykle ważne wydarzenie, gdyż to wokół delty Nilu koncentrowało się życie starożytnych Egipcjan.
***
Imię Sylwester wywodzi się od łacińskiego przydomka „silvestris”, oznaczającego „człowieka, który żyje w lesie”.
***
źródło
Nowy Rok jako pierwsi na świecie (o godzinie 11:00 czasu polskiego ) witają mieszkańcy Wyspy Kiritimati (największej z 33 wysp na Oceanie Spokojnym, należących do państwa Kiribati ) położonej w centralnej części Oceanu Spokojnego między Australią a Hawajami). Leżące ok. 2300 km na południowy wschód od Kiritimati wyspy Samoa obchodzą Sylwestra 25 godzin później.
***
Jako jedni z ostatnich Nowy Rok świętują m.in. mieszkańcy Honolulu (1 stycznia o 11 czasu polskiego) i wyspy Tutuila na Oceanie Spokojnym (o 12.00 czasu polskiego), choć najpóźniej byłby on celebrowany na wyspach Baker i Howland (o godzinie 13:00 czasu polskiego ) gdyby były zamieszkane.
***
Wielu Brazylijczyków ubiera się na biało w Sylwestra wierząc, że przyniesie im to szczęście i pokój w Nowym Roku.
***
źródło
W sylwestrową noc Japończycy spożywają uroczysta kolację w gronie rodzinnym, na której serwowane są tradycyjne potrawy. Wśród nich najważniejsza jest toshikoshi-soba czyli makaron gryczany. O północy można usłyszeć 108 uderzeń dzwonów dobiegających z buddyjskich świątyń, które mają uwolnić ludzi od złych mocy. Japończycy wierzą, że każdy człowiek nosi w sobie 108 grzechów, które należy z siebie „zmyć” przed nadejściem Nowego Roku. Wówczas wielu ludzi wybiera się do shintoistycznych i buddyjskich świątyń w celu modlitwy o opiekę nad rodziną i domem, a także z prośbą o pomyślne życie.
***
W Grecji świętowanie Nowego Roku zbiega się z dniem św. Bazylego. Dzieci pielęgnują tradycję pozostawiania butów przy kominku z nadzieją, że święty Bazyl przyniesie im podarunki.
***
źródło
Według tradycji włoskiej, żegnając stary rok należy mieć na sobie czerwoną bieliznę. Istnieje przesąd, że jakikolwiek inny kolor może przynieść pecha na przyszły rok. Jest to więc doskonała okazja, aby obdarować ukochaną osobę bielizną w czerwonym kolorze. 
***
W Hiszpanii nadejście Nowego Roku ogłasza dwanaście uderzeń dzwonu (tzw. campanadas), które następują co sekundę tuż przed północą. Sylwestrowa tradycja Hiszpanów nakazuje zjedzenie 12 gron z kiści winogron za każdym gongiem. 12 gron oznacza dobrobyt przez 12 miesięcy w roku.
***
źródło
Pierwsza kula na Times Square w Nowym Jorku zjechała w dół przy odliczaniu ostatnich sekund starego roku - 31 grudnia 1907roku. Była wykonana z drewna i żelaza. Ważyła ok. 320 kg i składała się ze stu 25-watowych żarówek. W 2009 roku kula miała 3,66 m średnicy, okrywało ją ponad 2,5 tysiąca kryształów i oświetlało 32 256 lampek. Kula umieszczona na 110-metrowym budynku One Times Square opada 24 metry w dół aż do wielkiego napisu wyświetlającego nową datę. Kuli nie spuszczono w 1942 I 1943 roku z powodu wojennych restrykcji.
***
źródło
W Ekwadorze istnieje zwyczaj szycia kukieł zwanych Años Viejos (stare lata), które w Sylwestra wypełniają ulice miast. Mają one symbolizować prawdziwe postacie oraz zdarzenia z kończącego się roku. Najczęściej przypominają one znanych polityków czy sławnych cele brytów, którzy niechlubnie zaznaczyli się w mijającym roku. Kukły są najczęściej wykonane z papieru, starych ubrań i słomy. Niektóre z nich wypełniane są petardami. O północy Ekwadorczycy podpalają Años Viejos co ma być symbolem pożegnania starego roku i przywitania nowego.
***
Życzenia Noworoczne w różnych językach: 
 • Szczęśliwego Nowego Roku (polski),
 • Happy New Year (angielski),
 • Feliz año nuevo (hiszpański),
 • Glückliches Neues Jahr (niemiecki),
 • Bonne Année (francuski),
 • Felix sit annus novus (łaciński),
 • Buon Anno (po włosku),
 • Bom ano novo (portugalski),
 • Godt nyttår (norweski),
 • Laimingų Naujųjų Metų (litewski),
 • Šťastný Nový rok ( czeski),
 • Chúc Mng Năm Mi (wietnamski),
 • Bonan Novjaron (Esperanto),
 • Laimīgu Jauno Gadu (łotewski),
 • La mulţi ani (rumuński),
 • Boldog Újévet (węgierski)
* źródło informacji: Internet.