24 czerwca 2013

...cukinia a'la schabowy...

...wczoraj opisywałem wam nasz twór kulinarny cukinia a'la schabowy. Cukinia na naszym stole gości pod różnymi postaciami, przez całe lato, aż do ostatnich zbiorów. Już od maja nie możemy doczekać się i nie raz zgrzeszymy kupując ją na bazarze, jednak najlepsza jest z własnego ogrodu. Nie przeciągam dłużej i prezentuję przepis i metodę jaką opracowaliśmy w przygotowywaniu tego specyjału...

źródło: link
 1. Cukinię myjemy pod bieżącą wodą, wycieramy do sucha i obieramy ze skórki.
  Niestety istnieją rożne odmiany. Najlepsze są te o cienkiej i delikatnej skórce (łatwiej obrać) jednak trafiają się również z twardą skórką. Jeśli cukinia jest duża najlepiej odciąć kawałek i go obrać.
 2. Kroimy cukinię na cienkie plastry (2-3mm).
  Plastry nie mogą być za grube ze względu na to iż będziemy je smażyć na oleju. Im cieńsze tym cukinia szybciej zmięknie.
 3. Wykrawamy pestki (tylko w dużych cukiniach).
  Pestki (gniazdo z nasionami) najlepiej wyciąć kieliszkiem lub literatką, tak jak wykrawa się ciasto na pierogi. Czynność ta wykonujemy w dużych okazach, mała cukinia zazwyczaj ma miękkie nasiona i jest ich mało.
 4. Morzymy "solą".
  Plastry najlepiej rozłożyć na stole i posypać ją z jednej, a następnie z drugiej strony Kucharkiem, Warzywkiem lub innym wynalazkiem tego pokroju. Uwaga! Nie używamy soli kuchennej. Czekamy chwile,  aż cukinia puści sok.
 5. Panierujemy...
  ...tak jak schabowe czyli mąka, jajko i na koniec bułka. Do tej czynności potrzebujemy własnej fermy kurzej i wagon bułki... :))
 6. Smażymy...
  ...na oleju na rumiano. Oleju też idzie sporo, przed ta czynnością najlepiej odwiedzić Kruszwicę (zakłady tłuszczowe) ^^...
 7. Odsączamy...
  ...na papierowym ręczniku, gdyż panierka pije olej.
 8. Zjadamy,...
  ...lub jeśli cukinia ma być podana później, układamy na blaszce wyłożonej papierem pergaminowym i podgrzewamy delikatnie w piekarniku, chociaż na zimno też jest smaczna.


  ...smacznego...